Středoevropský portál české dechovky /  Mitteleuropäisches Portal böhmischer Blasmusik EVROPSKÝ PORTÁL ČESKÉ DECHOVKY
EUROPÄISCHES PORTAL BÖHMISCHER BLASMUSIK
-------- Flags --------
živá tradice v domovině a Evropě -- lebende Tradition in der Heimat und Europa
HUDBA SPOJUJE NÁRODY   Hudba spojuje / Musik verbindet    MUSIK VERBINDET VÖLKER

Blasmusikfestival Manasovy Sehradice 18. Juni 2006

IX. Jahrgang des Blasmusikfestivals Manasovy Sehradice

S.a. Fotoarchiv

PlakatPlakatAm Sonntag, den 18. Juni fand in Sehradice, dem Geburtsort der musikalischen Manas-Dinastie (drei Generationen von Komponisten und Musikern) zum neunten Mal ein Blasmusikfestival statt. Sehradice liegen einige wenige Kilometer vom bekannten, sehr schönen Luftkurort Luhacovice ("mährisch Karlsbad"). Bei einem wunderschönen Wetter und einem besonders gemütlichen Beisamensein vieler Blasmusikliebhaber trafen einander im Sportareal von Sehradice folgende Blasformationen: Mistrinanka, Vesela Muzika Ratiskovice, Blatnicka, Lhotanka und Bojane. Die Veranstaltung wurde von meinem lieben Freund Vlada Salcak moderiert (Foto links). Für mich war es hier besonders angenehm, viele geschätzten Freunde wieder zu treffen. Es war ein gelungener Nachmittag.

 


Krystof Neduchal
Krystof Neduchal
Krystof Neduchal
Krystof Neduchal
Krystof Neduchal
Krystof Neduchal, mit seinem stolzen Opa Antonín (l.), in der Mitte "ziffernd", und rechts wieder mit Antonín (r.)

 

Born in August - Miloš R. Procházka

- CZ -


Miloš R. Procházka oslaví koncem měsíce srpna své narozeniny. Jak? Patrně se svými písničkami, kterými je znám po celé Evropě.

Gratulace!

M.R.P.
1958-08-31, Kyjov
Miloš R. Procházka

Pěsničko mojahudba Miloš Procházka
text Stanislav Pěnčík
hraje a zpívá
Mistříňanka

- CZ -
...
"kdyby mňa oklamal
dokola celý svět,
s tebú si budu, pěsničko moja,
najlepší rozumět."

- DE -
...
"würde mich auch
die ganze Welt ringsum
täuschen, im Stich lassen,
mit dir, mein liebes Lied,
werd' ich mich immer
am besten verstehn,
mich auf dich verlassen."

Miloš je dechovkovému publiku znám nejen svými pásničkami jako skladatel, ale také aktivním vystupováním jako muzikant. Dlouhá léta spolupracoval a nadále spolupracuje s předními kapelami na Moravě. Dělá to vše jaksi v pozadí a ve vší tichosti. Za léta své neustálé působnosti v oblasti české dechovky získal Miloš, všestranně talentovaný muzikant,  obrovské zkušenosti.

Málo je na veřejnosti ale všeobecně v povědomí jeho naprosto příkladná mravenčí práce s hudební omladinou  po vzoru jeho učitele Josefa Frýborta, který na jeho hudební výchově a přístupu k moravskému folkloru měl bezesporu rozhodující vliv. Miloš proto velmi dobře ví, co je základním kamenem pro udržení dechovkové tradice v zemi. Svou činnost vyvíjí v regionu, kde tradičně existuje a i nadále se kultivuje  lidově-kulturní podhoubí a tím je jeho rodné Kyjovsko.

V krátkém rozhovoru s Milošem se těžko pozná co se v jeho duši odehrává. Pod ochrannou slupkou pro "všední den" se ale nachází velmi vnímavá a citlivá duše člověka, která je schopna promítat  zachycené vjemy z reálného života do poutavých melodií.

Miloši, jsme rádi, že tě máme.

viz také
Skladatel Miloslav R. Procházka / Komponist Miloslav R. Procházka
a
www.mrpochazka.eu