Evropský portál české dechovky / Europäisches Portal böhmischer Blasmusik / European portal of Bohemian brass EVROPSKÝ PORTÁL ČESKÉ DECHOVKY
EUROPÄISCHES PORTAL BÖHMISCHER BLASMUSIK
EUROPEAN PORTAL of BOHEMIAN BRASS MUSIC
 
-------- Vlajky --------
Živá tradice v domovině, Evropě a ve světě --- Living tradition at home, Europe and in the world --- Lebende Tradition in Heimat, Europa und der Welt
Hudba spojuje národy  Hudba spojuje / Musik verbindet   Music connects nations   Hudba spojuje / Musik verbindet   Musik verbindet Völker
 

Poysbrunner BBB-Musikantenkirtag

Blaskapelle Legrúti
Blaskapelle Legrúti
(click to enlarge)
Blaskapelle Legrúti
Weinviertler Mährische Musikanten
(click to enlarge)

Deutsch

Die Blech und Brass Banda (BBB, "alte" Bezeichnung) hat ihren diesjährigen Musikantenkirtag am Samstag den 2. und Sonntag den 3. April 2011 von Burgenland nach Niederösterreich verlegt. Es liegt der "Verdacht" nahe, dass ihr prominenter Trompeter Gernot Kahofer, der ja bekanntlich in Poysbrunn wohnt, wegen eines angeordneten Babysittern vermutlich (ehmm) den Ort nicht verlassen konnte (Mir ist keine bessere Erklärung eingefallen) Na gut, wie auch immer:-)

Die am Samstag mit Fans der böhmischen Blasmusik vollbesetzte Sporthalle unterhielten die Blaskapelle BBB sowie die eingeladene Blaskapelle Hans Makos mit seiner Crew. Am Samstag konnte ich leider nicht dabei sein, daher gibt es von mir auch keine Fotos oder Videos. Lt. Aussagen Anwesender herrschte aber eine sehr gemütliche Stimmung bei gepflegter böhmischer Blasmusik, die die zwei renomierten Formationen angeboten haben.


Antonín Michna - Bořetická
Blaskapelle Legrúti aus Velké Bílovice


Der Sonntag Vormittag wurde von der lokalen Weinhauerkapelle Poysbrunn musikalisch gestaltet, gefolgt von der heran gereisten Blaskapelle Legrúti aus unweit gelegenem Velké Bílovice und den fast lokalen Weinviertler Mährischen Musikanten. WMM sind mit ihrem neuen Microbus herangefahren, um ihre Neuanschaffung in der Sonne baden zu lassen :-)  Auch am Sonntag herrsche ganz gemütliche Stimmung bei einem sehr gepflegten musikalischen Angebot. Meinem Gefühl nach war aber dieser Tag schwächer besucht als ich erwartet hätte. Es dürfte  wahrscheinlich an dem extrem freundlichen Frühlingswetter gelegen sein, was viele für Ausflüge nutzten.

S.a Fotos und Videos im Album.

Anniversary in February 2014 - Ladislav Kubeš Sen.

- CZ -

Tento měsíc si připomeneme nedožitých devadesátin Ladislava Kubeše st., jednoho z nejoblíbenějších skladatelů české dechovky  a neúnavného propagátora, který české dechovce  zasvětil prakticky celý svůj život.

Ladislav Kubeš Sen.

Ladislav Kubeš starší
1924-02-23 - Borkovice
1998-08-28 - Žíšov

Hradišťanka


hudba Ladislav Kubeš st.
text sestry Skovajsovy
"Přátelé, nemýlíte se, hraje
Veselka Láďi Kubeše (ml.)"

Kubešovy skladby jsou známy po celé střední Evropě.
V rodině Kubešů se uhnízdila muzika  po tři generace. Zakladatel Matěj se svou potulnou hudební partou byl znám široko daleko v oblasti jižních Čech. V partě hráli i jeho bratři, později i synové. Jablka zpravidla nepadají  daleko od stromu a tak se Ladislav, o kterém zde bude následně řeč, se již v útlém mládí naučil hrát na několik nástrojů a hrával s otcem a strýci. Bezprostřední vztah k hudbě jej také uvedl do vojenského prostředí, kde se mohl hudbě věnovat nejen důkladně, ale měl také štěstí na dobré muzikanty a učitele ve své blízkosti. Je pozoruhodné, že Jihočeská polka spatřila světlo světa na počátku jeho vojenské služby v Jindřichově Hradci.

Nikterak nepřekvapuje, že občas dochází k záměně skladatele této známé polky a jeho syna stejného jména, neboť oba mají stejná jména. I Ladislav mladší se ovšem "potatil" a štafetu hudby nese v různých formách dál. Nejen v dechové hudbě, v které je znám jako kapelník a basista Veselky, ale také jako vydavatel a profesionální kontrabasista.

Zůstaňme ale ještě chvíli u "oslavence", Ladislava Kubeše staršího.  Je třeba vyzdvihnout, že hudební tvorbou se zabýval ve svém volném čase. Byla to jeho velká, po tátíku Matěji zděděná druhá láska, hned vedle své první, manželky Boženky, která jej v jeho zálibě zcela podporovala. Kubešovi vedli spolu spíše skrovný, jak se jeví, nekonfliktní život ve vesnickém prostředí. Teplo poklidného domácího zátiší umožňovalo Ladislavu Kubešovi staršímu se plně soustředit na svou, jak dnes víme, plodnou hudební tvorbu. Miloval Moravu a tak není divu, že vznikly takové skvosty jako Přerovanka či Hradišťanka, které pomyslně věnoval těmto moravským městům. Z jeho skladeb vyzařuje skromnost, teplo, harmonie, láska k lidem a domovině. Jeví se, že některé dechové hudby, které toto obsahové pozadí netuší, mají snahu svým hektickým přednesem udělat z některých jeho skladeb hotový "trhák". Žel bohu.

Jihočeská, rukopis LAdislava Kubeše
Jihočeská polka
rukopis Ladislava Kubeše st.
(click to enlarge)

20. a 21. července se bude konat 20. ročník "Kubešova Soběslav", tentokráte, jak patrné, jubilejní termín.

Foto otce a rukopis Jihočeské mně na požádání laskavě poskytl syn Ladislav mladší.

"Česká dechovka nezahyne,
její krásná živá tradice to nedovolí."
Ladislav Kubeš st.

  This site is in service to the community of traditional Bohemian Brass Music since 2003.
 WELLCOME -- ENJOY -- THANKS FOR YOUR VISIT  - STAY TUNED