2018, December Pick-1, Bohemian Evergreens

Byla noc krásná májová / Eine Mondnacht im Mai , Sänger Milada a. Miroslav  Šťastný, Karlův most, Praha

hudba, text lidová Byla noc krásná májová
hraje Budvarka, řídí Áda Školka, zpívá Marie Svobodová, Ludvík Petr

Václav Bláha - Červená sukýnka / Das rote Röckchen
zpěv Kurt Girk s doprovodem / Gesang Kurt Girk mit Begleitung
cz "Kurtl" Girk je zpěvákem na vídeňských "heuriger", také označován jako "Sinatra z Ottakringu" (Ottakring je jeden z 23 vídeňských okresů),
vídeňská legenda lidové hudby s českými kořeny
de "Kurtl" Gink ist ein Wiener Heurigensänger, auch "Sinatra von Ottakring" genannt (Ottakring ist einer von 23 Wienerbezirken),
eine Wiener Volksmusik-Legende mit böhmischen Wurzeln

viz také / siehe auch Červená sukýnka - Pražští muzikanti

Co je heuriger? / Was ist Heuriger?

- CZ -


Heuriger
Heuriger je rakouská specialita. Je to typ hospody, na kterou narazíte převážně ve východním Rakousku a ve Vídni. Název pochází od slova „heurig“ – letošní. Typickým nápojem je v tomto podniku takzvaný heuriger, tedy letošní víno, které se žačíná nalévat vždy od 11. listopadu. Pro heuriger je příznačný jeho selský charakter a tradiční výběr jídla, pro které si hosté chodí k výčepnímu pultu, kde si pak sami vybírají z různých druhů výborného masa, příloh a salátů. Nejrůznější domáci peřivo a sladkosti, vizitka domáci kuchařky, zpravidla nechybí.

Hospody a hospůdky heurigen pochází z doby císaře Josefa II, který dekretem ze dne 17. srpna 1784 dovolil každému rozlévat a prodávat víno z vlastních vinic. Každý heuriger je otevřen jen určitou dobu v roce, v některých oblastech se mezi sebou podniky střídají po měsíci. Na znamení, že má heuriger otevřeno bývá nad vchoden nebo vraty, často bývalého statku, vyvěšena větev borovice. Heuriger má pak, jak se říká „ausg'steckt“ – vyvěšeno, tedy otevřeno.

- DE -


HeurigerHeuriger ist eine österreichische Spezialität. Es handelt sich um ein Wirtshaus, das man überwiegend im östlichen Teil Österreichs, also in Niederösterreich, Wien und Burgenland findet. Der Begriff leitet sich von "diesjährige Weinernte". Der Ausschank beginnt immer am 11. November. Die Wirtshäuser haben in der Regel einen Bauerncharakter und sind meistens auch entsprechend rustikal und einfach eingerichtet. Im üblichen Fall wird es nicht serviert, sondern jeder kann sich beim reichlich gedeckten Tisch mit allerlei frisch gemachten Speisen (Fertiggerichte, Fleisch, Salate etc) nach eigenem Gusto bedienen. Hausgemachte Speisen, ein Aushängeschild der Hausfrau, sind meistens dabei.

Die Entstehung derartiger Wirtshäuser wird auf eine Verordnung des Kaiser Joseph II. vom 17. August 1784 zurückdatiert. Demnach wurde allen erlaubt, Wein aus eigenem Weingut frei auszuschenken und zu verkaufen. Zum Zeichen des Heurigen-Betriebes wird an der Frontseite vorm Wirtshaus-Eingang ein Reisigbündel mit Mascherln ausgehängt (in der Nähe einer Beleuchtung). Man sagt, der Heuriger hat "ausg'steckt".