Evropský portál české dechovky / Europäisches Portal böhmischer Blasmusik / European portal of Bohemian brass EVROPSKÝ PORTÁL ČESKÉ DECHOVKY
EUROPÄISCHES PORTAL BÖHMISCHER BLASMUSIK
EUROPEAN PORTAL of BOHEMIAN BRASS MUSIC
 
-------- Vlajky --------
Živá tradice v domovině, Evropě a ve světě --- Living tradition at home, Europe and in the world --- Lebende Tradition in Heimat, Europa und der Welt
Hudba spojuje národy  Hudba spojuje / Musik verbindet   Music unites nations   Hudba spojuje / Musik verbindet   Musik verbindet Völker
 

18. Blasmusikfestival in Skoronice

Dopravní dozor

Ordnung muß sein: "Verkehrsregelung am Parkplatz"

S.a. Fotoarchiv.

Im Kyjover Umland gibt es viele kleine Orte mit einer langen Blasmusiktradition.

Gemeinde Skoronice, etwa 3km östlich von Kyjov entfernt, ist das Zuhause der vor 90 Jahren gegründeten Blaskapelle Skoroňáci. Diese Blaskapelle hielt es vor Jahren angebracht, im Ort ein Blasmusikfestival ins Leben zu rufen, das dieses Jahr am Sonntag, den 20. Juli 2008 zum 18. Mal stattfand. Das Festivalareal liegt am Ortsrand inmitten schöner Vegetation mit einem geschätzten Fassungsvermögen von 300 sitzenden und 200 stehenden Teilnehmern.

Eingeladen wurden die Top-Blaskapellen Mistříňanka, Šohajka, Skaličané und Žadovjáci, die gemeinsam mit dem Gastgeber Skoroňáci dem anwesenden Publikum eine hierzulande zwar gewohnte, doch sehr kultivierte Blasmusikstimmung boten. Derartige Treffen bei Blasmusik erfolgen traditionsgemäß ohne Konsumation von Speis und Trank, wie auch den Bildaufnahmen zu entnehmen ist, s. Fotoarchiv. Es sei ferner angemerkt, dass bei derartigen Anlässen erwartungsgemäß jedwede, auf seichte Effekte abzielende Show- und Spektakeleinlagen zur Gänze verzichtet wird. Der gewöhnliche Zuhörer erfreut sich bei heimischen Veranstaltungen dieser Art stattdessen an der feinen, stimmungsvollen Harmonie zwischen dem Klang und Wortinhalt, der Trachtenpracht und Bewegung, der Menschenbegegnung sowie der freien Natur. Dies war von mir bei diesem Festival auch deutlich wahrnehmbar.

Mit Wort führte durch den Nachmittag František Uher, der mit seinen zahlreichen, podiumsuntauglichen (sex-orientierten) Einlagen von vielen Zuhörern mit verzogenem Gesichtsausdruck aufgenommen wurde. Meiner Auffassung nach ist dieser Mann als Moderator solcher kultureller Treffen kaum geeignet.

Das strahlend sonnige Sommerwetter verlieh diesem gelungenen blasmusikalischen Event bis zu seinem Schluss eine dezente Kulisse.

Anniversary June 2013 - Antonín Michna

- CZ -

Antonín Michna
Skladatel Antonín Michna
3.6.1920, Vrbice
19.12.2000, Vrbice

Autentický hlas Antonína Michny


"Už naši dědové vyprávjali nám, že Vrbica a Velké Bílovice se od nepaměti zvaly na hody a nikdo z nich si nepamatuje, že by se mezi sebú pobili
...
vydržte rodáci z obou dědin
v tejto krásnej tradici."
 
Tušení


hudba, text  Antonín Michna

umělecký vedoucí
Antonín Michna
hraje a zpívá
dechová hudba Dubňanka
MC - Rodný dům
natočeno v
brněnském rozhlasu 1998

Antonín Michna byl veselý člověk, srandista, který měl k lidem a životu velmi blízko. Miloval lidovou muziku, tradice a folklor. Byl to člověk, který roztrušoval veselou náladu, kam jen vkročil. Především byl ale výborným muzikantem, jakého mohl stvořit jen folklor a prostředí na jižní Moravě.

Rodiče v jeho mladistvých letech o zjevném sklonu k muzice nechtěli ani slyšet.  Musel se proto vyučit krejčím, řemeslu s tzvn.  "zlatým dnem". Muzika zůstala pro Antonína ovšem celý život neutuchajícím magnetem. Se zápalem se učil hrát na housle, což bylo vždy považovalo za fundovanou průpravu.  Na počátku svých 20ti let odešel do Brna, které vábilo svými nesčetnými hudebními aktivitami. Tam založil ve svých 26ti letech orchestr Morava. S tímto tělesem působil deset let. Následovalo založení početnějšího, 26ti členného zábavného orchestru, s kterým až do roku 1985 procestoval celou republiku a navštívil spoustu zahraničních zemí s více než úctyhodnými 7000 velmi pestrými vystoupeními.

S komponováním započal ve svých 20ti letech.  Jeho prvotiny vycházely již v roce 1943 v nakladatelství  Jaroslava Stožického v Brně. Vydání prvních skladeb bylo  jistě silnou motivací  věnovat se skladatelské činnosti. Ve svých 50ti letech dosáhl značné vyzrálosti v kompoziční práci. Využíval při tom všech svých dosavadních zkušeností a čerpal především z jeho původního, rodného Vrbického prostředí,  jemu blízké jižní části moravského Slovácka. A kolik kompozic zanechal? Čert ví. Bude jich bohatě více než sto. K většině skladeb psal i svůj text. Jeho skladby jsou objevovány a hrány dechovými formacemi po celé Evropě.

Od roku 1989 až do svého odchodu  do "muzikantského nebe", jak se mezi moravskými muzikanty říká, v roce 2000 působil Antonín Michna jako umělecký vedoucí v kapele Dubňanka. Dubňanka natočila za jeho působení dva MC nosiče, které obsahují stěžejně jeho kompozice. Tyto nosiče již nejsou dostupné. Současný kapelník Dubňanky Ing. Petr Kadaňka mně ale na mé naléhavé přání poskytl kopie těchto studiových záznamů, z nichž zde uvádím ukázky.  Petr mně přislíbil i další fotografie Antonína Michny, které bych na tomto místě rád uvedl, jakmile je dostanu.

Děkuji redaktorovi Václavu Kováři z rozhlasu Proglas za manuskript k vysílání  "Medailon skladatele Antonína Michny" z 30. 10. 2008, který mně dal k dispozici a z kterého jsem zde také čerpal.

Vrbice - Velké Bílovice

---