Maestro Daniel Barenboim: Co je hudba? / Was ist Musik?

- CZ -

MaestroDanielBarenboim Na mých toulkách hudebním světem narazím občas na drahokamy. Na výroky lidí, které mimořádně obdivuji. K takovým patří i jeden z nejvýznamnějších pianistů, dirigentů, pedagogů a obhájců lidských hodnot současné doby Daniel Barenboim. Hovořit o obdivu, nevím pak ani, kde začít. Nebudu se o něm tedy blíže rozepisovat. Přesáhl bych tím zdejší tématický fokus, kterým je česká dechová hudba. Poznamenám pouze, že je o Danielovi Barenboimovi vzhledem k jeho neuvěřitelně širokému spektru aktivit na internetu dostatek informací.


K věci. Co je hudba? V Souvislosti s rokem 2020, rokem Beethovena (viz. také mé stránky www.alpsign.at) jsem narazil na mistrovské kurzy Barenboima (Barenboim je mimořádný znalec Beethovena),  v kterých "piluje" světoznámé pianisty, jakým je např. i čínský pianista Lang Lang, jak hrát Beethovenovy sonáty. Tato videa jsou pro "feinšmekery" svým obsahem jedinečná. (Viz. také "barenboim masterclasses" na Youtube ... www.youtube.com/watch?v=Bb473D3bXg8).

V následujícím video byl Barenboim a Lang Lang dotázán: "Rád bych se dotázal na váš názor, jaký je všeobecně nejdůležitější aspekt Beethovenových sonát ve srovnání s jinými sonátami." První reakce byla: "Žáka" Lang Lang "Hmmm, těžké" a Maestro Barenboima "Mám dojem, na tuto otázku nelze najít odpověď".

Načež Barenboim, typicky způsobem Maestro Barenboima, se nad otázkou "hlasitě" zamyslel ... a to nebudu překládat. Jeho poznámky považuji za drahokam, čili se jich nebudu ani dotýkat. Poslechněte si sami, je to pouze několik minut na začátku videa. Poznamenám pouze, že dle mého hlubokého přesvědčení se toto týká - bez omezení - odpovědi na otázku "Co je hudba?", všeobecně každé hudby, tedy i dechovky. Proto se o tom zde zmiňuji.


- DE -

Ich werde es in Kürze ins Deutsche übersetzen ...